Nakupte přímo od dovozce! | Barika.cz

Sattlerhof Morillon Trockenbeerenauslese 2013

Kód: 200176-2013 EAN:
Skladem
1199,00 Kč

Zářivě zlatožlutá barva se stříbrnými odlesky. Bohaté aroma s tóny meruňkového džemu, medu, kandované pomerančové kůry. Diskrétní botrytický nádech. V ústech velmi vrstevnaté s neskutečně živou a hravou kyselinkou, která víno odlehčuje a dělá jej mladým. Plnější chutě sušených fíků a datlí. Dokonale integrovaná sladkost, minerální závěr. V dlouhé dochuti přetrvává žlutá broskev a meloun cantaloupe.

Ideální teplota ke konzumaci: 8-9 °C

Optimální doba zrání: do roku 2028
Výrobce Sattlerhof
Země původu Rakousko
Vinařský region Südsteiermark
Poloha Vinice v blízkém okolí vinařství
Půda štěrky s vyšším obsahem vápence
Obsah cukru sladké

Sattlerhof Morillon Trockenbeerenauslese 2013


Vinifikace

Jižní Štýrsko nemá tak snadné klimatické podmínky jako většina ostatních rakouských regionů, aby se dalo každým rokem sklízet víno ve výběru z hroznů a opravdu jen málokdy se vše sejde tak, aby bylo možné vyrobit Trockenbeerenauslese neboli botrytické víno. Vyrábí se tedy jen velmi ojediněle a ve velmi malém množství. Sbírané hrozny se už ve vinici s maximální pečlivostí selektují. Nedostatečně napadené hrozny se ve vinici ještě ponechávají a sklízí se postupně. Vše to vyžaduje dobré rozlišovací schopnosti. Není divu, že si vinaři sklízejí většinou tyto hrozny sami. Kvůli malému množství se lisují často jen v menším vřetenovém lisu a dále se zpracovává velmi sladký mošt výjimečné koncentrace a organoleptických vlastností. Díky vysokému obsahu cukru prokváší mošt jen velmi pomalu a obtížně a je k tomu potřeba speciálních kvasinek. Vinifikace probíhá v nerezu a vyzrávání vína následně v lahvi v řádu jednotek až desítek let.

Obecné informace

Úchvatně strmé svahy jižního Štýrska, svisle šrafované řádky révy, charakterizují jednu z nejkouzelnějších vinařských oblastí na světě. Na 2 800 hektarech vinic se z 91 % pěstují bílé odrůdy, které slouží jako základ pro vína DAC. Vlajkovou lodí oblasti je bezesporu Sauvignon Blanc z nejlepších jednotlivých viničních tratí, které se vyznačují půdami tvořenými vápenitými usazeninami s množstvím zkamenělých pozůstatků korýšů a mušlí. Za zmínku stojí také jemně aromatický, vysoce svěží Gelber Muskateller. Na záhřevnějších polohách mívají vína zralá ovocná aromata, zatímco na chladnějších vinicích v nadmořské výšce od 400 m se objevují vína spíše rostlinného charakteru. Vždy však s bohatou mineralitou, která je typickým rysem všech štýrských vín. 


Parametry vína


Výrobce Sattlerhof
Země původu Rakousko
Vinařský region Südsteiermark
Poloha Vinice v blízkém okolí vinařství
Půda štěrky s vyšším obsahem vápence
Obsah cukru sladké
Druh vína bílé
Odrůda Chardonnay
Řada Süsswein
Ročník 2013
Styl plné, sladké s dostatečně živou kyselinou
Uzávěr Vinolok
Velikost lahve 375 ml
Archivace do 2027

Podobné produkty